Myjnia na zimę

Zima jest tak samo dobry okresem na mycie samochodów na myjni bezdotykowej jak każdy inny, bez problemów możemy umyć nasze auto w temperaturze nawet -10°C. Jednak właściciel myjni musi się do zimy odpowiednio przygotować. Należy zacząć od wykonania przeglądu przez autoryzowany serwis, którego regularne wizyty zapobiegną wielu kosztownym awariom, lecz w okresie zimowym wizyta fachowców jest tym bardziej wskazana.

Najważniejszą kwestią jest sprawdzenie części odpowiedzialnych za zabezpieczenie przed zamarznięciem myjni i jej podzespołów. Sprawdzenie ogrzewania posadzki - szczelności i ciśnienia instalacji, oraz nagrzewnic wewnątrz modułów, bądź w kontenerze to podstawa. Sprawdzenie wszystkich filtrów i szybka wymiana tych zabrudzonych, uniemożliwi zamarznięcie wody w układzie wysokiego ciśnienia. Sprawdzenie drożności systemu cyrkulacji, oraz zimowych zaworków w pistoletach wysokociśnieniowych również pozwoli nam zapobiec kosztownym naprawom.

  1. W przypadku myjni, które są zasilana gazem LPG oraz olejem opałowym inwestorzy muszą zadbać o to, żeby nie zabrakło na myjni danego paliwa. Trzeba sprawdzać poziom w zbiorniku, aby uniknąć sytuacji, wyłączenia pieca z powodu braku paliwa. W przypadku takich temperatur zużycie wszystkich paliw ma prawo wzrosnąć. Piec musi działać cały czas, nie wolno go ręcznie wyłączać. Należy podkreślić, że w przypadku braku paliwa trzeb później uruchomić piec ręcznie poprzez naciśniecie przycisku „reset” na piecu lub „alarm” na palniku.
  2. Wszyscy właściciele myjni muszą sprawdzać instalację cyrkulacji wody, czyli przewody oraz pistolety w momencie, gdy myjnia nie jest używana (czy przepływa przez nie woda). Trzeba sprawdzić, czy są założone zimowe zaworki w pistoletach. Jak sprawdzić czy w pistoletach są zamontowane zimowe zaworki? Najlepiej wyłączyć zasilanie elektryczne myjni, ale nie zamykać dopływu wody, jeśli po chwili zacznie lecieć woda z pistoletów bardzo niskim ciśnieniem, wówczas mamy pewność, że zamontowane są zimowe zaworki w pistoletach. Sprawdźmy czy zbiornik cyrkulacji jest wypełniony wodą (czy nie ma w nim żadnych zanieczyszczeń typu piach, papiery itp.). w przypadku będących tam zanieczyszczeń należy je jak najszybciej usunąć, gdyż mogą one spowodować uszkodzenie pompy cyrkulacji (ssak, którym woda cyrkulacji jest zaciągana przez pompę może ulec zapchaniu), wówczas pompa będzie działać na sucho i może się zatrzeć, a cyrkulacja przestanie działać. Cała instalacja cyrkulacji wody musi być drożna. Dodatkowo należy sprawdzić czy pływak dopuszczający wodę w zbiorniku cyrkulacji działa poprawnie. Należy sprawdzić ciśnienie wody w układzie cyrkulacji, w razie potrzeby można je zwiększyć na ok. 4 bary.
  3. Farelki w urządzeniu muszą być włączone. W przypadku myjni modułowych jedna farelka musi działać w module AquaClean, tak żeby ogrzewała osmozę, zmiękczacze oraz zbiornik z wodą osmotyczną. Drugą farelkę należy umieścić w module z techniką, należy ją ustawić w dolnej części modułu, tak żeby ciepło wytworzone przez nią ogrzewało pompy CAT (unikniemy wówczas zamarznięciu wody w pompach). Farelki na noc należy ustawić na maksymalną moc, w razie potrzeby również w dzień. Najlepiej dodatkowo zamontować sobie termometr wewnątrz myjni, aby móc kontrolować temperaturę wewnątrz (termometr ten umieścić najlepiej w dolnej części myjni). W przypadku myjni kontenerowych (jeśli nie mają własnego ogrzewania) należy dodatkowo zaopatrzyć się w grzejnik elektryczny lub nawiew (w zależności od panującej temperatury wewnątrz kontenera).
  4. Grzanie posadzki! Nie należy wyłączać ogrzewania posadzki na myjni. Zaleca się, aby system ten działał cały czas, wówczas piec podgrzewa wodę, pompa od posadzki wprawia w ruch płyn w rurach ogrzewania posadzki, dzięki czemu płyn ten nie ulegnie zamarznięciu. W przypadku, gdyby ktoś wyłączył przykładowo któreś ze stanowisk, może dojść do sytuacji, że płyn może zamarznąć. Wyłączenie któregoś z obiegów posadzki może przynieść więcej straty niż korzyści wynikłe z oszczędności gazu.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje będa dla Państwa przydatne.

Z poważaniem,
Serwis BKF Myjnie

Contact nasz kanał YouTube nasz profil na Facebooku nasz profil na Google+