Przygotowanie do wiosny

Czynności do wykonania przed wiosną:

Zbliża się sezon wiosenny, a co za tym idzie, naszą myjnię musimy do niego odpowiednio przygotować. Podobnie jak w przypadku samochodu, po ciężkiej zimie trzeba dokonać gruntownego przeglądu myjni.
  • Czysta woda to podstawa, wszelkie zabrudzenia mogą powodować kosztowne awarie, dlatego też istotne jest gruntowne sprawdzenie wszystkich filtrów. Warto zacząć od filtra głównego na wejściu, a po nim sprawdzić pozostałe (filtry przed osmozą, filtry kolektorów).
  • Należy dokonać przeglądu w pompach i w razie potrzeby uzupełnić poziom oleju lub wymienić w całości ( gdy wskazuje na to kolor – szary lub mleczny – oznaczający zużycie). W takim wypadku należy bezwzględnie sprawdzić uszczelniacze olejowe – w myjniach BKF można to łatwo sprawdzić zaglądając pod pompy, ponieważ w razie nieszczelności gromadzi się tam olej. W przypadku niewłaściwej barwy oleju należy również sprawdzić uszczelniacz wodne, poprzez sprawdzenie czy spod pompy nie ucieka woda. Trzeba sprawdzić również korek wlewu oleju, czy jest dobrze dokręcony, ponieważ przy nieszczelności może dostawać się do środka woda.
  • Na podstawie przebiegu trzeba wymienić uszczelnienia wysoko- i niskociśnieniowe (co ok. 500 roboczogodzin) oraz zaworki ciśnieniowe (co ok. 250 roboczogodzin).
  • Po ciężkiej zimie warto sprawdzić wszystkie węże wysokociśnieniowe - czy nie posiadają otarć lub innych fizycznych uszkodzeń, warto również sprawdzić szczelność połączenia węża wysokociśnieniowego ze złączką obrotową przy wysięgniku, jak też samą złączkę.
  • Dysze wysokociśnieniowe są kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę - ze względu na to, że w okresie zimowym mogą się one nieco szybciej zużywać. Oznaką zużycia dyszy jest niższe ciśnienie mycia oraz zniekształcony strumień wody – prawidłowy kształt szczeliny wylotowej dyszy jest prostokątny, kształt okrągły świadczy o zużyciu.
  • Pistolet wysokociśnieniowy należy sprawdzić pod kątem szczelności oraz dokonać jego ogólnych oględzin. Zaworki pistoletów w okresie letnim nie powinny przepuszczać wody - jeśli jest inaczej, tzn. gdy woda cieknie z dyszy pomimo zwolnionego spustu pistoletu, świadczy to o uszkodzeniu zaworka.
  • Włączony na okres zimowych mrozów system cyrkulacji wody, automatycznie wyłączany na wiosnę, musi zostać odpowiednio sprawdzony, tak aby zalegające ewentualne zanieczyszczenia nie pozostały tam na okres letni. Zbiornik cyrkulacji musi zostać dokładnie oczyszczony i sprawdzony pod względem szczelności, oraz czy pływak odpowiednio dopuszcza do niego wodę. Powinien zostać wyczyszczony filtr znajdujący się przy reduktorze ciśnienia pompy cyrkulacji. Węże zamkniętego obiegu cyrkulacji również muszą zostać sprawdzone pod kątem szczelności i widocznych mechanicznych uszkodzeń.
  • Twarda woda powoduje zapychania się membrany odpowiadającej za odwróconą osmozę, a co za tym idzie spadek jej wydajności, a w dalszej konsekwencji uszkodzenie i kosztowną naprawę. Ma to również wpływ na jakość mycia, ponieważ twarda woda powoduje widoczne zacieki na umytych samochodach. Dlatego też tak ważną kwestią jest doprowadzenie do myjni wody o odpowiednich parametrach.
  • Należy kontrolować zmiękczacz wody, pod kątem poziomu soli w zbiorniku solanki, oraz kontrolować poziom znajdującej się tam wody. W razie braku wody należy sprawdzić pływak w zbiorniku solanki, tak aby zapewnić zmiękczaczom możliwość regeneracji. Raz w tygodniu należy sprawdzać twardość wody, szczególnie w okresie wiosennym, gdy myjnia zazwyczaj pracuje na większych obrotach.


Contact nasz kanał YouTube nasz profil na Facebooku nasz profil na Google+